Ders Başı

Eğitim, Ders Notları, Konu Anlatımı ve Ödev Sitesi

TEFBİS Giriş

Sayı        :    B.08.0.SGB.0.80.00.00.700.03/7594                                                               17/11/2011

Konu      :    TEFBİS

Bilindiğiüzere Bakanlığımızda “TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projeleri Destekleme Programı (1007)”çerçevesinde “Türkiye’de Eğitimin Finansmanı ve Eğitim Harcamaları Bilgi Yönetim Sistemi Projesi” (TEFBİS) uygulamayageçirilmiştir.

Projeninamacı; Türkiye’de yerleşim birimleri bazında eğitime yapılan her türlü ayni venakdi harcamaları kayıt ve kontrol altına almak, açık, şeffaf ve hesap verebilir bir gelir ve gider bilgi sistemioluşturmak, öğrenci başına yapılan harcamaları tespit etmek, uluslararası kuruluşlara üye ülkelerle karşılaştırılabilir göstergeler elde etmek,merkezi yönetim bütçesinden eğitime ayrılan kamu kaynağının daha etkin veverimli kullanarak, eğitimde fırsat ve imkan eşitliğini sağlamaktır.

TEFBİS Sistemine 01 Ocak 2011 tarihinden itibaren bu güne kadar;

Okul ailebirliklerinin tüm gelirleri, (kantin, halı saha, otopark ve diğer işletilebiliralan gelirleri ile bağış vb.)

Okul ailebirliklerinin tüm harcamaları, (fatura, fiş veya tutanak karşılığı)

Okulların dönersermaye gelirleri,Okulöncesi birimlerininher türlü gelir ve giderlerinin veri girişlerinin yapılması gerekmektedir.

Ancak, projede gelinen aşamada yapılan söz konusu verigirişlerinin incelenmesi sonucunda sehven hatalı ve eksik veri girişleriolduğu, bazı okulların ise veri girişi yapmadığı tespitedilmiştir.

Sistemin ilk defa uygulanması da göz önüne alındığından kullanıcılarayapılan hatalı veri girişlerinin düzeltilmesi amacıyla, 31.12.2011 tarihinekadar hatalı verileri düzeltme imkanı tanınmıştır.

Ayrıca, 01.01.2011 tarihinden bugüne kadar gelir ve giderişlemleri ile HaneHalkı Eğitim Harcamaları Anketi verilerini TEFBİS Sistemine girmeyen okul yöneticilerinin uyarılarak gerekli tedbirlerin alınmasıhususunda gereğini önemle rica ederim.

Nurettin KONAKLI

TEFBİS – Hane Halkı Eğitim Harcamaları Anketinin Girilmesi

21 Aralık 2011 - Posted by | MEB | , , , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: